Home / Aktualności / Jak upamiętnić ofiary Sobiboru

Jak upamiętnić ofiary Sobiboru

sobiborNa przełomie kwietnia i maja ma być rozstrzygnięty konkurs na upamiętnienie Obozu Zagłady w Sobiborze. Do października na terenie dawnego obozu stanie pomnik upamiętniający ofiary i być może jeszcze w tym roku ruszy budowa nowoczesnego, europejskiego muzeum. 
- Regulamin jest już przygotowany. 16 stycznia ma zatwierdzić go tzw. sąd konkursowy. Natomiast dwa dni później rozpoczęcie konkursu oficjalnie ogłosi Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – poinformował Dariusz Pawłoś z Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie.
Ma być to konkurs międzynarodowy, więc propozycje obiektu upamiętniającego ofiary obozu w Sobiborze mogą składać architekci z całego świata. Wygra oferta najciekawsza.

Obiekt muzealny w pierwszej wersji miał być usytuowany w miejscu, w którym funkcjonował Obóz nr II. Tak bowiem chciały należące do Komitetu Sterującego Holandia oraz Izrael. Jednak tej lokalizacji sprzeciwili się archeolodzy i zaproponowali własną koncepcję. Budynek prawdopodobnie stanie na placu obok dawnego Obozu Zagłady. Ma to być najnowocześniejszy obiekt w Europie, składający się m. in. z kilku sal wystawowych i konferencyjnych.

Wstępnie zakładano, że otwarty zostanie w październiku tego roku, podczas obchodów 70. rocznicy wybuchu powstania w obozie. Jednak niemal pewne jest już, że w tym terminie nie uda się go wybudować.

źródło: Super Tydzień

About TV Włodawa

Leave a Reply

Your email address will not be published.

12345

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

19 odwiedzających teraz
3 gości, 16 bots, 0 członków
Cały czas: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Najwięcej dzisiaj: 38 o godz. 05:28 am UTC
Ten miesiąc: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Ten rok: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC