W Polsce i w regionie kryzys i narastające bezrobocie – a Browary Lubelskie zatrudniają i zapowiadają rozwój. Z kolei „Solidarność” – potentat na rynku słodyczy, zmienia właściciela.Tylko w ostatnich dwóch tygodniach do pracy w „Perle” – m.in. na wydziale rozlewu piwa, przyjęto 13 osób. W najbliższych miesiącach zatrudnienie w jednym z największych lubelskich zakładów produkcyjnych ma znaleźć kilkadziesiąt kolejnych.
„Miniony rok był dobrym rokiem dla Perły, z powodzeniem wprowadziliśmy na rynek kilka nowych gatunków piwa. Mamy nadzieję że kolejny rok będzie jeszcze lepszy. Nowe inwestycje, które planujemy w najbliższych miesiącach oraz dynamiczny rozwój firmy sprawiają, że podjęliśmy decyzję o zwiększeniu zatrudnienia” – głosi oficjalny komunikat Andrzeja Stawiszyńskiego, dyrektora operacyjnego „Perły”. W Lublinie firma planuje wzrost zatrudnienia w warzelni, fermentacji, filtracji, rozlewu piwa, działach: technicznym, jakości, obsługi klienta, sprzedaży, marketingu oraz w magazynach. Poszukiwani będą pracownicy techniczni obsługujący linie produkcyjne, a także specjaliści ds. produkcji, ds. jakości, elektroautomatycy, osoby odpowiedzialne za kontakt z klientem oraz przedstawiciele handlowi.
Solidna pozycja na rynku
Regionalny browar z Lublina osiągnął bardzo dobrą pozycję na rynku piwowarskim. Zawdzięcza to przede wszystkim sztandarowemu produktowi, czyli Perle Chmielowej. Nie bez znaczenia jest sukces zeszłorocznych nowości, przede wszystkim piw smakowych: Perły Summer i Winter, a także tradycyjnego w smaku Vettera oraz ciemnego piwa Lubelskie Koźlak.
W związku z zakończonym procesem modernizacji warzelni w browarze w Lublinie oraz planowanym w tym roku uruchomieniem inwestycji w Zwierzyńcu spółka zapowiada wzrost zatrudnienia. Dzieje się tak na skutek wygrania przetargu, ogłoszonego przez starostwo powiatowe w Zamościu i podpisania umowy na dzierżawę browaru w Zwierzyńcu. Ma być tam wytwarzane minimum 10 tysięcy hektolitrów piwa w skali roku.
Jak słodko
Tymczasem inna lubelska firma – FC „Solidarność” – zyskała inwestora strategicznego. Pakiet kontrolny akcji spółki nabyła COLIAN S.A. – Włączenie Solidarności do Grupy Colian pozwoli nam na wykorzystanie istniejących doświadczeń, kanałów dystrybucji i kontaktów tej spółki do ekspansji zagranicznej naszych pozostałych brandów handlowych i tym samym na wyraźne zwiększenie sprzedaży eksportowej – mówi prezes COLIANA Jan Kolański. – Po sfinalizowaniu transakcji będziemy dysponować kompletnym portfolio świetnych jakościowo i doskonale rozpoznawalnych produktów we wszystkich segmentach rynku słodyczy. Szacujemy, że udział Grupy Colian w polskim rynku słodyczy wzrośnie sumarycznie z ok. 7,3 proc. do ok. 12 proc.
FC Solidarność jest jednym z czołowych krajowych eksporterów słodyczy – kieruje na rynki zagraniczne około 20 proc. produkcji, przy czym łącznie około 40 proc. wartości eksportu stanowi sprzedaż do USA, Brazylii i Rosji. Lubelska firma jest też największym polskim producentem markowych pralin, kontrolując aż 10 proc. rynku. Wartość transakcji z COLIAN S.A. to 162,6 mln zł.
źródło: Nowy Tydzień