Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Home / Aktualności / „Gloria” Antonio Vivaldiego we Włodawie
KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

„Gloria” Antonio Vivaldiego we Włodawie

9 grudnia 2012 roku w Kościele Parafialnym Najświętszego Serca Jezusowego we Włodawie odbędzie się szczególny koncert oratoryjnej dawnej muzyki religijnej. W jego trakcie, reprezentujący najwyższy poziom wykonawczy, chórzyści z Akademickiego Chóru Politechniki Lubelskiej wraz z muzykami na co dzień związanymi z Filharmonią Lubelską oraz solistami postanowili zaprosić włodawski Chór Parafii Najświętszego Serca Jezusowego „Fletnia Pana” do wspólnego wykonania wspaniałego dzieła Antonia Vivaldiego „Gloria”.
Rzadko zdarza się, aby zupełnie amatorski zespół śpiewaczy z małego miasta był w stanie podołać tak poważnemu wyzwaniu muzycznemu. Już od kilku lat Chór i Stowarzyszenie Chóralne „Fletnia Pana” organizują późną jesienią koncerty chóralnej muzyki religijnej, dążąc do zapewnienia mieszkańcom miasta najwyższego poziomu repertuarowego i wykonawczego. Podobnie, a może jeszcze ciekawiej, zapowiada się także tegoroczny koncert, który odbędzie się 9 grudnia 2012 roku o godzinie 19 w Kościele Najświętszego Serca Jezusowego we Włodawie

Najpierw zostanie zaprezentowane „Magnificat” Tomaso Albinoniego. Wykonawcy to: Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej, Orkiestra Kameralna, Jolanta Skorek-Münch – realizacja basso continuo oraz Paulina Kowalczyk – sopran, Anna Jaśko – mezzosopran, Piotr Król – tenor, Dariusz Kowalski – baryton. Całość poprowadzi prof. Elżbieta Krzemińska. Następnie w programie znajdzie się „Gloria” Antonia Vivaldiego RV 589.
Wspólnie z Akademickim Chórem Politechniki Lubelskiej utwór ten wykona Chór „Fletnia Pana” z Parafii Najświętszego Serca Jezusowego we Włodawie, Orkiestra Kameralna oraz: Jolanta Skorek- Münch – realizacja basso continuo, Paulina Kowalczyk – sopran, Anna Jaśko – mezzosopran, Michał Wojda-Chłopicki – kontratenor. Dyryguje Paweł Łobacz. Należy dodać, że komentarz słowny koncertu zapewni Profesor Stefan Münch, który o muzyce potrafi opowiadać jak mało kto, czego wyraz daje choćby jako Dyrektor Artystyczny Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy.Wspólnym motywem koncertu jest muzyczna forma uwielbienia Boga – najpierw w wymiarze bardzo osobistym (Maria i jej „Wielbi dusza moja Pana…”), a następnie powszechnym („Chwała na wysokości Bogu…”) wszystko wyrażone dźwiękiem niezwykłym przez Albinoniego i Vivaldiego, który zdaje się potwierdzać, że muzyka z wiary jest łaską na drodze do wiary.
W takim to właśnie przedsięwzięciu znalazło się również miejsce dla włodawskiego Chóru „Fletnia Pana”. Wielka w tym zasługa Pani Profesor Elżbiety Krzemińskiej, dyrygenta Akademickiego Chóru Politechniki Lubelskiej, która podczas ubiegłorocznego pobytu swojego chóru we Włodawie miała okazję poznać możliwości wykonawcze chórzystów z „Fletni Pana” i odczuć pasję z jaką włodawscy śpiewacy dążą do podnoszenia swojego poziomu artystycznego. Zaowocowało to propozycją współpracy w postaci wspólnych koncertów. Pierwszy z nich odbędzie się właśnie 9 grudnia 2012 roku. Efekt tego pomysłu najlepiej poznają ci, którzy w ten grudniowy wieczór wybiorą się do włodawskiej Świątyni Najświętszego Serca Jezusowego i wezmą udział w tej, mamy nadzieję, wyjątkowej uczcie muzycznej.

About TV Włodawa

Leave a Reply

Your email address will not be published.

12345

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

14 odwiedzających teraz
2 gości, 12 bots, 0 członków
Cały czas: 479 o godz. 07-29-2015 12:09 am UTC
Najwięcej dzisiaj: 26 o godz. 12:31 am UTC
Ten miesiąc: 55 o godz. 10-04-2021 05:20 pm UTC
Ten rok: 155 o godz. 05-19-2021 12:25 pm UTC