Home / Aktualności / Glinki przekształcić w uzdrowisko
1139540_jezioro-glinki

Glinki przekształcić w uzdrowisko

1139540_jezioro-glinkiPracownicy Wydziału Nauki o Ziemi Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie chcą oczyścić wodę w Jeziorze Glinki w Orchówku.  Planują już specjalistyczne badania. Ich pomysłu nie popiera jednak Wójt Gminy Włodawa Tadeusz Sawicki. Uważa, że brunatna woda z dużą ilością cynku może być atrakcją na miarę uzdrowiska. Jeżeli mają to być badania, które pochłoną ogromne kwoty i potem trafią na półką w szafie, to ich przeprowadzenie nie ma najmniejszego sensu- komentuje wójt. Jezioro Glinki, choć jest bardzo atrakcyjnie położone, nie może mieć kąpieliska, bo nie pozwala na to sanepid. Letnicy i właściciele pobliskich posesji kąpią się, ale na własną odpowiedzialność.

Woda na kąpielisku powinna być przezroczysta na głębokość minimum 1 metra. W Glinkach widoczność tracimy już na głębokości 70 cm. Woda ma kolor herbaciany i zawiera bardzo duże ilości cynku. Nie zagraża to jednak życiu i zdrowiu ludzi, gdyż cynk korzystnie i kojąco wpływa na skórę- tłumaczy wójt.

Naukowcy z UMCS-u chcą poprawić jakość wody. W tym celu planują przeprowadzenie kompleksowych badań, które wskażą przyczynę takiego koloru i mętności wody oraz pozwolą ją wyeliminować. Między innymi w okolicy jeziora chcą zamontować tzw. mierniki wód gruntowych. Nieoficjalnie mówi się jednak, że aby woda w jeziorze zmieniła kolor. Należałoby rzekę Tarasienkę skierować do starego koryta, aby nie wpływała do Glinek.

-Myślę, że warto takie badania wykonać. Czyste jezioro na pewno przyciągnęłoby wielu turystów . mówi Wiesław Holaczuk starosta powiatu włodawskiego. 

Wójt Sawicki jest przekonany, że jeziora nie trzeba oczyszczać. Wystarczy wykorzystać jego walory, czyli herbaciany kolor i obecność cynku w wodzie. – Jest to substancja, która bardzo korzystnie wpływa na jakość skóry. Uważam, że powinniśmy tam stworzyć kąpielisko, która wykorzystywałoby walory uzdrowiskowe jeziora – przekonuje

źródło : Gazeta  Nowy tydzień / twa

WWW.NOWYTYDZIEN.PL

Fot/ vasariah.flog.pl

About TV Włodawa

Leave a Reply

Your email address will not be published.

12345

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

7 odwiedzających teraz
1 gości, 6 bots, 0 członków
Cały czas: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Najwięcej dzisiaj: 14 o godz. 12:03 am UTC
Ten miesiąc: 30 o godz. 05-20-2024 11:39 pm UTC
Ten rok: 303 o godz. 02-01-2024 08:55 pm UTC