Home / Aktualności / Gigantyczne oszczędności starostwa
starostwo

Gigantyczne oszczędności starostwa

30 kwietnia powiat włodawski zakończył projekt „Zarządzanie energią w budynkach użyteczności publicznej powiatu włodawskiego”, który zaowocował oszczędnością energii elektrycznej rzędu setek tys. zł rocznie! A wszystko bez wkładu własnego, a jedynie dzięki sensownemu uzupełnieniu poprzednich projektów unijnych i refundacji ze środków NFOŚiGW.

30 kwietnia powiat włodawski zakończył projekt „Zarządzanie energią w budynkach użyteczności publicznej powiatu włodawskiego”, który zaowocował oszczędnością energii elektrycznej rzędu setek tys. zł rocznie! A wszystko bez wkładu własnego, a jedynie dzięki sensownemu uzupełnieniu poprzednich projektów unijnych i refundacji ze środków NFOŚiGW.
- Od początku realizacji projektu – zapoczątkowanego przed kilkoma laty – wymieniono większą liczbę opraw niż planowano podczas wymiany oświetlenia na energooszczędne, ponieważ część opraw ze względu na konieczność osiągnięcia natężenia oświetlenia zgodnie z polskimi normami została podzielona i rozmieszczona równomiernie w poszczególnych pomieszczeniach – mówi starosta Wiesław Holaczuk. – To pozwoliło nam na znaczne oszczędności w rozliczeniu rocznym. Zwłaszcza dotyczy to szkół, gdzie pobór energii wynikłej z oświetlenia był dotychczas największy.
Zgodnie z procedurą projektowa, wykonawca, który został wyłoniony do realizacji zamówienia miał w obowiązku wykonać zadanie w procedurze zaprojektuj i wybuduj. Dokonał zatem inwentaryzacji istniejącego oświetlenia oraz przeprowadził badanie pomiaru natężenia oświetlenia w pomieszczeniach, na podstawie wyników zdecydował, że konieczne jest podzielenie opraw i rozmieszczenie w taki sposób, by osiągnąć wymagane normą natężenie oświetlenia.
Koszt wymiany oświetlenia wewnętrznego na energooszczędne w budynkach starostwa (ul. Kościelna i al. Piłsudskiego) wyniósł nieco ponad 90 tys. zł, w DPS-ie w Różance ponad 7 tys. zł, w I LO we Włodawie – prawie 100 tys. zł, w ZSZ nr 1 i II LO – prawie 140 tys. zł, we włodawskim MDK – prawie 60 tys. zł, a w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nieco ponad 50 tys. zł. Co ważne, te bez mała pół mln zł włożone w montaż instalacji energooszczędnych zostało w całości sfinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dzięki temu zużycie prądu jest w jednostkach powiatu mniejsze rzędu kilkuset tys. zł rocznie.
Starostwo skorzystało także z zewnętrznego dofinansowania i zainstalowało na Powiatowym Ośrodku Wsparciu we Włodawie solary, zastosowało w szkołach regulatory programowane do okresowego zmniejszania ogrzewania oraz w popularnym „Modrzewiaku” baterie mieszające ciepłą i zimą wodę na fotokomórkę. – Jeśli dodać do tego kompleksową termomodernizację niemal wszystkich budynków starostwa i jednostek, to oszczędności w przeciągu najbliższych lat można liczyć w miliony. To już kolejny nasz projekt – po wielomilionowych scaleniach czy remoncie DPS-u – który jest realizowany w 100% ze środków zewnętrznych. Stąd m.in. nasza wysoka pozycja w ogólnopolskich rankingach dotyczących oszczędności i pozyskiwania środków, głównie unijnych – mówi starosta W. Holaczuk.
Całkowita wartość dotacji wyniosła prawie 850 tys. zł.

źródło : Starostwo Powiatowe 

About TV Włodawa

3 odwiedzających teraz
0 gości, 3 bots, 0 członków
Cały czas: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Najwięcej dzisiaj: 9 o godz. 01:08 am UTC
Ten miesiąc: 29 o godz. 05-01-2024 01:42 am UTC
Ten rok: 303 o godz. 02-01-2024 08:55 pm UTC