Home / Aktualności / Gaz coraz bliżej
gaz

Gaz coraz bliżej

Bezpieczny, ekologiczny, ale przede wszystkim tani. Mowa o gazie ziemnym, z którego już wkrótce cieszyć się będą mogli mieszkańcy powiatu chełmskiego i włodawskiego. Karpacka Spółka Gazownictwa zapewnia, że z tego paliwa będzie można korzystać już w pierwszej połowie 2015 roku. Na razie trwają intensywne prace polegające na budowie sieci przesyłowej.

1 października ziściły się zapowiadane od wielu lat życzenia samorządowców i przedsiębiorców. Tego bowiem dnia wbito pierwszą łopatę pod budowę linii gazowej biegnącej z Kamienia do Włodawy.
- Karpacka Spółka Gazownictwa wychodząc naprzeciw zainteresowaniu społeczności lokalnych użytkowaniem gazu ziemnego, przy wsparciu funduszy Unii Europejskiej, rozpoczęła gazyfikację obszaru powiatów włodawskiego i chełmskiego – mówi Joanna Pilch, rzecznik spółki. – Inwestycja ta jest istotna zarówno dla rozwoju regionów, jak i społeczności lokalnych. Gaz ziemny jest paliwem bezpiecznym i ekologicznym. Stosowanie go w gospodarstwach domowych wpływa na poprawę standardu życia (gaz ziemny dostarczany sieciowo jest wygodniejszy w użyciu i nie wymaga magazynowania). Ma również wpływ na poprawę konkurencyjności podmiotów gospodarczych (obniżenie kosztów eksploatacji poprzez zamianę paliwa droższego – propanu-butanu – na tańsze), zwiększa możliwość rozwoju turystyki w regionie (budowa infrastruktury), chroni środowisko naturalne (praktycznie brak zanieczyszczeń w porównaniu z innymi nośnikami energii), daje też możliwość zastosowania nowoczesnych technologii wytwarzania energii (w placówkach użytku publicznego takich jak szkoły, szpitale itp.) – wylicza wszystkie korzyści, jakie daje gaz ziemny, Pilch.
W ramach inwestycji prowadzonej przez KSG na terenie powiatów chełmskiego i włodawskiego planowane jest wybudowanie ok. 81 km sieci gazowych z przyłączami, w tym ok. 58 km gazociągu wysokiego ciśnienia (gazociągu przesyłowego). Proces gazyfikacji będzie przebiegał etapowo i jest rozłożony na kilka lat. Do 31 marca 2015 roku zostanie wybudowany gazociąg wysokiego ciśnienia: od Kamienia do Włodawy i gazociągi średniego ciśnienia: Ruda Opalin – Wola Uhruska, Osowa – Dubeczno oraz Włodawa – Orchówek. Do realizacji przedsięwzięcia został już wybrany wykonawca, który do pracy przystąpił 1 października (roboty trwają już w gm. Wola Uhruska, Ruda-Huta, Hańsk). Jednocześnie z pracami budowlanymi, prowadzone są prace projektowe mające na celu zaprojektowanie sieci dystrybucyjnej. W pierwszej kolejności powstanie sieć rozdzielcza wraz z przyłączami we Włodawie, Woli Uhruskiej i Orchówku, natomiast pierwsi odbiorcy gazu ziemnego będą się cieszyć z przyłączenia do sieci już w pierwszym półroczu 2015 r. W latach następnych realizacja przyłączeń będzie odbywała się sukcesywnie, w oparciu o zawierane umowy przyłączeniowe na terenach gmin: Kamień, Chełm, Sawin, Wola Uhruska, Hańsk i Włodawa.

źródło: nowy tydzień

About TV Włodawa

Leave a Reply

Your email address will not be published.

12345

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

12 odwiedzających teraz
4 gości, 8 bots, 0 członków
Cały czas: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Najwięcej dzisiaj: 14 o godz. 12:13 am UTC
Ten miesiąc: 30 o godz. 05-20-2024 11:39 pm UTC
Ten rok: 303 o godz. 02-01-2024 08:55 pm UTC