Home / Firma z Orchówka łamała prawo
orchowek_k_wlodawy

Firma z Orchówka łamała prawo

Umowy zlecenie zamiast umów o pracę, do tego niepotwierdzone na papierze oraz zaniedbania w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy – takie nieprawidłowości stwierdzili inspektorzy PIP podczas kontroli firmy z Orchówka. Jej właściciel został ukarany mandatem w wysokości 1,5 tys. zł.

Ze względu na niepokojące sygnały dotyczące rażącego łamania praw pracowników, 14 lutego inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy przeprowadzili kontrolę w jednym z zakładów usługowo-transportowych w Orchówku. Stwierdzili kilka nieprawidłowości dotyczących prawnej ochrony pracy oraz łamania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. – Na podstawie przeprowadzonej kontroli inspektor stwierdził, że dwie osoby zatrudnione są na podstawie umowy zlecenia, podczas gdy powinny mieć umowy o pracę – mówi Anna Drewniak z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Lublinie. – W jednym przypadku dopatrzyliśmy się także niepotwierdzenia na piśmie warunków pracy i płacy, czyli innymi słowy jeden z pracowników nie posiadał umowy w formie papierowej.

Oprócz braków formalnych w zakładzie tym światło dzienne ujrzały również rażące uchybienia dotyczące bezpieczeństwa. Inspektorzy wytknęli właścicielowi m.in.: brak wymaganych urządzeń zabezpieczających przed urazami przy rębaku oraz pilarce łańcuchowej, brak uprawnień do obsługi piły spalinowej oraz nieprawidłowości w zakresie oceny ryzyka zawodowego na stanowisku pracy mechanik pojazdów samochodowych. – W związku z tym inspektor pracy wydał nakaz zawierający dziewięć decyzji oraz jedną decyzję ustną, a osoba, która naruszyła przepisy prawa pracy, została ukarana mandatem w wysokości 1500 zł – wyjaśnia A. Drewniak.

Tym samym potwierdziły się zarzuty, które pod adresem firmy kierowali jej byli pracownicy. Mają nadzieję, że kara i wizja następnych kontroli przyczynią się do poprawy losu zatrudnionych w zakładzie ludzi.

Okręgowa Inspekcja Pracy w Lublinie zapowiada, że dalsze kontrole w firmie z Orchówka są tylko kwestią czasu.

źródło: NOWY TYDZIEŃ

About TV Włodawa

Leave a Reply

Your email address will not be published.

12345

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

8 odwiedzających teraz
1 gości, 7 bots, 0 członków
Cały czas: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Najwięcej dzisiaj: 14 o godz. 12:13 am UTC
Ten miesiąc: 30 o godz. 05-20-2024 11:39 pm UTC
Ten rok: 303 o godz. 02-01-2024 08:55 pm UTC