Pomysł Paulińskich Festynów Rodzinnych w ogrodach parafii Św.Ludwika we Włodawie sprawdził się, dlatego będzie kontynuowany. Pierwsza taka impreza odbyła się przed rokiem, a tegoroczną zaplanowano na najbliższą niedzielę 17 czerwca.
Podczas ubiegłorocznego festynu jedną z największych atrakcji było malowanie samochodu proboszcza. W tym roku do pomalowania będą dwa samochody.
Jeden z pomysłodawców imprezy, ojciec Dariusz Laskowski z parafii Św.Ludwika we Włodawie chciał, żeby mali artyści mieli jeszcze do wyboru autobus, ale ze względów niezależnych od organizatorów, ostatecznie zadecydowano, że w najbliższą niedzielę 17 czerwca pomalują auta proboszcza i… ojca Dariusza.
Festyn, którego współorganizatorem jest Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, rozpocznie się o 13.00 i potrwa do 21.00. Program wypełnią zabawy, zawody i konkursy dla całych rodzin, koncerty i biesiadowanie. Wśród konkurencji sportowych są m.in.: przeciąganie liny, wyścigi w tunelach do czołgania oraz paintball. Ponadto do dyspozycji dzieci i młodzieży będą x-box, konie, quady, a instruktorki ze Studia Tańca „Let’s Dance” dla chętnych poprowadzą warsztaty taneczne.
Dla łasuchów organizatorzy przygotują smaczną grochówkę lub bigos oraz klasztorne naleśniki. Zachęcają też do przyniesienia własnych wypieków, które będą wkładem we wspólne biesiadowanie i wezmą udział w specjalnym konkursie. W związku z obchodzoną właśnie 20 rocznicą powrotu Paulinów do Włodawy konkursowe ciasta powinny zawierać okolicznościowy napis lub inną jubileuszową dekorację. Autorzy pomysłu szczerze przyznają, że „jeśli ktoś nie ma zdolności plastycznych może przynieść ciasto bez dekoracji …. I tak będzie zjedzone!”.
Z okazji rocznicowych obchodów do Włodawy przyjadą przedstawiciele najwyższych władz Zakonu Paulinów z przeorem generalnym Klasztoru na Jasnej Górze w Częstochowie ojcem Izydorem Matuszewskim oraz wielu innych gości. Będą też m.in. burmistrz Włodawy i starosta włodawski.
Klasztor Ojców Paulinów został ufundowany na początku 18 wieku, ale w 1865 za pomoc powstańcom styczniowym, zakon w Polsce został przez cara zlikwidowany. Po jego odrodzeniu się paulini zaczęli wracać do klasztorów, które były dla nich ufundowane, ale zagrabione przez państwo. We Włodawie udało się to w 1992 roku.
źródło: IAS