Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Home / Aktualności / Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa Zbereże – Adamczuki 2016 już wkrótce
image_gallery

Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa Zbereże – Adamczuki 2016 już wkrótce

Polsko-ukraińskie przejście graniczne w Zbereżu (gm. Wola Uhruska) coraz bliżej. Tym razem na pięć dni w ramach Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa, które rozpoczną się w czwartek (11 sierpnia) i potrwają do świątecznego poniedziałku (15 sierpnia). Starosta włodawski Andrzej  Romańczuk wraz a wójtem gminy Wola Uhruska Janem Łukasikiem – serdecznie zapraszają.

 

EDD’16 rozpoczną się w czwartek o godz. 9 uroczystym otwarciem mostu pontonowego na Bugu w Zbereżu. Przez pięć dni – głównie po stronie polskiej – nie zabraknie atrakcji. Będą kiermasze, festyny, konferencje i liczne zawody sportowe (szczegóły na plakacie). Przez zbudowany przez saperów most pontonowy można będzie przez 5 dni przekraczać granicę. Pieszo lub rowerem. Tylko w ub.r. przekroczyło ją ponad 27 tys. osób. EDD to ważne wydarzenie kulturalne i społeczne naszego powiatu i całej Lubelszczyzny. Warto jednak dodać, że tylko kilkanaście km stamtąd – po ukraińskiej stronie – leży unikatowe, ogromne i piękne jezioro Świtaź (20 razy większe od J. Białego w Okunince) oraz Szacki Park Narodowy. A zapewne też i dla Ukraińców powiat włodawski jest bardzo atrakcyjny turystycznie. 

Powiat włodawski, jako jedyny w Polsce graniczy z dwoma państwami: Ukrainą oraz Białorusią i nie posiada na swoim terenie żadnego przejścia granicznego. - Obecna infrastruktura graniczna jest niewystarczająca, a mieszkańcy całego pasa nadbużańskiego cierpią z powodu braku możliwości normalnego rozwoju i przygranicznej współpracy turystycznej i ekonomicznej - mówi starosta włodawski Andrzej Romańczuk i apeluje o jak najliczniejszy udział w tegorocznych EDD - Chcemy, by podczas tych kilku dni świętowano polsko-ukraińską współpracę; aby był to wyraźny sygnał dla władz centralnych – tak w Warszawie, jak i w Kijowie, że przejście graniczne jest bardzo potrzebne powiatowi włodawskiemu i jego mieszkańcom. Liczymy na masowy lobbing, który wreszcie skłoni decydentów do przyspieszenia prac i znalezienia odpowiednich kwot w budżetach rządowych na stałe przejście graniczne w naszym powiecie.

image_gallery

Historia starań o utworzenie przejścia granicznego w tej części Lubelszczyzny i Wołynia sięga początku lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. Za celowością podjęcia tego przedsięwzięcia przemawia wiele względów, a przede wszystkim: – szansa dalszego rozwoju współpracy transgranicznej w różnych jej aspektach oraz wzrostu potencjału gospodarczego przygranicznych rejonów, gdzie słabo rozwinięty przemysł  i niska bonitacja gleb oraz ogólne zapóźnienia gospodarcze negatywnie rzutują na jakość życia mieszkańców; możliwość pełniejszego wykorzystania oraz promocji walorów turystycznych Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego i Szackiego Parku Narodowego (bogactwem przyrodniczym rejonu  szackiego jest m.in. 29 jezior, w tym Switaź – drugie co do wielkości i najgłębsze jezioro na Ukrainie); potrzeba zwiększenia ilości oraz bardziej równomiernego rozmieszczenia przejść granicznych na granicy polsko – ukraińskiej, a także odciążenia w ruchu osobowym, najbliżej położonego przejścia drogowego – w Dorohusku, zwłaszcza w okresach dużego natężenia tego ruchu; korzystna lokalizacja postulowanego przejścia granicznego pod względem komunikacyjnym (położenie w pobliżu drogi wojewódzkiej nr 816, popularnie zwanej „nadbużanką”, łączącej cztery spośród sześciu istniejących przejść drogowych w województwie lubelskim i umożliwiającej dojazd do większych ośrodków miejskich).

 

Budowę przejścia granicznego w Adamczukach uwzględnia m.in. wieloletni program celowy zagospodarowania granicy państwowej przyjęty uchwałą nr 831 Gabinetu Ministrów Ukrainy z 13 czerwca 2007 r.

„Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa” to wydarzenie odbywające się od 12 lat na granicy polsko-ukraińskiej obejmujące koncerty, konferencje, spotkania, modlitwy ekumeniczne, jarmarki, rajdy rowerowe, imprezy sportowe i wiele innych. Projekt jest wspólnym dziełem partnerów z Polski i Ukrainy i służy pokonywaniu barier między społecznościami obu krajów oraz tworzy atmosferę braterstwa i współpracy.

źródło: powiatwlodawski.pl

About TV Włodawa

11 odwiedzających teraz
0 gości, 11 bots, 0 członków
Cały czas: 479 o godz. 07-29-2015 12:09 am UTC
Najwięcej dzisiaj: 29 o godz. 01:40 am UTC
Ten miesiąc: 55 o godz. 04-16-2021 10:28 pm UTC
Ten rok: 55 o godz. 04-16-2021 10:28 pm UTC