Home / Kultura / Sztuka / Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa już za kilka dni
plakat

Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa już za kilka dni

Polsko-ukraińskie przejście graniczne w Zbereżu (gm. Wola Uhruska) coraz bliżej. Na razie tylko na cztery dni w ramach Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa, które rozpoczną się w najbliższy czwartek (7 sierpnia) i potrwają do niedzieli (10 sierpnia). Najmocniej walczy o przejście starosta włodawski Wiesław Holaczuk, któremu pomaga w tych staraniach wójt gminy Wola Uhruska – Jan Łukasik.

EDD’14 rozpoczną się w czwartek o godz. 9 uroczystym otwarciem mostu pontonowego na Bugu w Zbereżu. Przez te cztery dni – głównie po stronie polskiej – nie zabraknie atrakcji. Będą kiermasze, festyny, konferencje i liczne zawody sportowe (szczegóły na plakacie). – Istotą jest jednak co innego – mówi W. HolaczukPrzez zbudowany przez saperów most pontonowy można będzie przez 4 dni przekraczać granicę. Pieszo lub rowerem. Tylko w ub.r. przekroczyło ją ponad 35 tys. osób. W tym roku dramatyczna sytuacja na Ukrainie nieco okroiła zasięg imprezy. Najważniejsze jednak jest, że EDD w ogóle się odbędą. Bo to ważne wydarzenie kulturalne i społeczne naszego powiatu i całej Lubelszczyzny. Warto jednak dodać, że tylko kilkanaście km stamtąd – po ukraińskiej stronie – leży unikatowe, ogromne i piękne jezioro Świtaź (20 razy większe od J. Białego w Okunince) oraz Szacki Park Narodowy. A zapewne też i dla Ukraińców powiat włodawski jest bardzo atrakcyjny turystycznie. 

Są plany, by na początku przejście w Zbereżu było otwarte od maja do końca września. I to, według optymistycznej wersji, już w najbliższych latach. Natomiast w przyszłości byłoby to stałe, całoroczne przejście, w tym również dla samochodów o masie do 3,5 tony. Powiat włodawski, jako jedyny w Polsce graniczy z dwoma państwami: Ukrainą oraz Białorusią i nie posiada na swoim terenie żadnego przejścia granicznego. – Obecna infrastruktura graniczna jest niewystarczająca, a mieszkańcy całego pasa nadbużańskiego cierpią z powodu braku możliwości normalnego rozwoju i przygranicznej współpracy turystycznej i ekonomicznej - mówi starosta i apeluje o jak najliczniejszy udział w tegorocznych EDD  – Wiem, że  w Warszawie patrzą na to, jakim powodzeniem cieszy się to tymczasowe przejście graniczne. I na pewno frekwencja na nich ma pewnie wpływ na decyzje podejmowane przez nasz i ukraiński rząd. Chcemy, by podczas tych siedmiu dni świętowano polsko-ukraińską współpracę; aby był to wyraźny sygnał dla władz centralnych – tak w Warszawie, jak i w Kijowie, że przejście graniczne jest bardzo potrzebne powiatowi włodawskiemu i jego mieszkańcom. Ten swoisty lobbing powinien skłonić decydentów do przyspieszenia prac i znalezienia odpowiednich kwot w budżetach rządowych – mówi W. Holaczuk.

Historia starań o utworzenie przejścia granicznego w tej części Lubelszczyzny i Wołynia sięga początku lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. Za celowością podjęcia tego przedsięwzięcia przemawia wiele względów, a przede wszystkim: – szansa dalszego rozwoju współpracy transgranicznej w różnych jej aspektach oraz wzrostu potencjału gospodarczego przygranicznych rejonów, gdzie słabo rozwinięty przemysł  i niska bonitacja gleb oraz ogólne zapóźnienia gospodarcze negatywnie rzutują na jakość życia mieszkańców; możliwość pełniejszego wykorzystania oraz promocji walorów turystycznych Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego i Szackiego Parku Narodowego (bogactwem przyrodniczym rejonu  szackiego jest m.in. 29 jezior, w tym Switaź – drugie co do wielkości i najgłębsze jezioro na Ukrainie); potrzeba zwiększenia ilości oraz bardziej równomiernego rozmieszczenia przejść granicznych na granicy polsko – ukraińskiej, a także odciążenia w ruchu osobowym, najbliżej położonego przejścia drogowego – w Dorohusku, zwłaszcza w okresach dużego natężenia tego ruchu; korzystna lokalizacja postulowanego przejścia granicznego pod względem komunikacyjnym (położenie w pobliżu drogi wojewódzkiej nr 816, popularnie zwanej „nadbużanką”, łączącej cztery spośród sześciu istniejących przejść drogowych w województwie lubelskim i umożliwiającej dojazd do większych ośrodków miejskich).

Budowę przejścia granicznego w Adamczukach uwzględnia n.in. wieloletni program celowy zagospodarowania granicy państwowej do 2015 roku, przyjęty uchwałą nr 831 Gabinetu Ministrów Ukrainy z 13 czerwca 2007 r.

źródło: Starostwo Powiatowe we Włodawie

About TV Włodawa

6 odwiedzających teraz
1 gości, 5 bots, 0 członków
Cały czas: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Najwięcej dzisiaj: 60 o godz. 11:05 am UTC
Ten miesiąc: 89 o godz. 09-02-2024 11:15 am UTC
Ten rok: 303 o godz. 02-01-2024 08:55 pm UTC