Home / Eksdyrektor bez kary
Szpital

Eksdyrektor bez kary

Postępowanie w sprawie poświadczenia nieprawdy przez byłego dyrektora włodawskiego szpitala sąd warunkowo zawiesił na rok. Powód? Znikoma społeczna szkodliwość czynu. Wyrok jest prawomocny. Tym samym Andrzej W. nie figuruje w rejestrze skazanych i jest uznany za nigdy nieskazanego.

Byłemu dyrektorowi włodawskiego szpitala Andrzejowi W. prokurator postawił zarzut poświadczenia nieprawdy w oświadczeniu majątkowym. Groziła mu kara trzech lat pozbawienia wolności. Sąd Rejonowy we Włodawie uznał, że eskdyrektor dopuścił się złamania prawa. Jednak ze względu na znikomą społeczną szkodliwość czynu oraz m.in. dzięki zeznaniom świadków, w tym zwłaszcza wicestarosty Edwarda Łągwy, warunkowo zawiesił postępowanie karne na jeden rok. Prokurator nie odwołał się od tego i wyrok w końcu lutego się uprawomocnił.

Przypomnijmy. W końcu stycznia ub.r. lubelska delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego złożyła wniosek do zarządu powiatu we Włodawie w sprawie konieczności odwołanie dyrektora tamtejszego szpitala Andrzeja W. ze stanowiska. Powodem był fakt podania przez dyrektora nieprawdziwych informacji w swoim oświadczeniu majątkowym. Po kontroli CBA okazało się bowiem, że dyrektor W. od lat jest jednocześnie prezesem w prywatnej firmie Wisberg. A tego w oświadczeniu nie podał, wpisując w odpowiedniej rubryce: „Nie dotyczy”. Łączenia stanowiska w publicznej placówce i prywatnej spółce zakazuje ustawa o ograniczeniu działalności gospodarczej. Podobno sprawa wyszła na jaw całkiem przypadkowo – gdyby Andrzej W. wpisał, że nigdzie poza szpitalem nie pracuje, to agenci tym nazwiskiem by się nie zainteresowali. Brali do kontroli tylko te oświadczenia, w których widniały co najmniej dwa miejsca pracy.

CBA złożyło do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa z art. 233 par.1 kodeksu karnego („Kto, składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”). Prokurator zapoznał się ze sprawą i uznał, że Agencja ma rację i czyn Andrzeja W. wyczerpuje wszelkie znamiona czynu zabronionego. W październiku akt oskarżenia trafił do włodawskiego sądu. 16 lutego br. sąd warunkowo zawiesił jednak postępowanie, a prokurator nie odwołał się od tej decyzji. Tym samym były dyrektor ma status nigdy niekaranego.

źródło: NOWY TYDZIEŃ

About TV Włodawa

Leave a Reply

Your email address will not be published.

12345

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

10 odwiedzających teraz
0 gości, 10 bots, 0 członków
Cały czas: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Najwięcej dzisiaj: 22 o godz. 12:33 am UTC
Ten miesiąc: 28 o godz. 02-02-2023 08:59 am UTC
Ten rok: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC