Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Home / Kultura / Sztuka / Do Moskwy po laury
olimpiada-miedzynarodowa-696x928

Do Moskwy po laury

Aleksandra Konieczna, absolwentka gimnazjum w Woli Uhruskiej, obecnie uczennica klasy drugiej I LO w Chełmie, zdobyła pierwsze miejsce w finale XVI Międzynarodowej Olimpiady Języka Rosyjskiego dla uczniów szkół zagranicznych. Językowe zmagania zorganizowano w Państwowym Instytucie Języka Rosyjskiego im. A.S. Puszkina w Moskwie.

Do udziału w olimpiadzie zgłosiło się 1640 uczniów z 44 krajów. Międzynarodowy egzamin składał się z trzech etapów. Dwa pierwsze odbywały się na portalu „Edukacja w języku rosyjskim”. Wtedy uczniowie zmierzyli się z testami gramatyczno-leksykalnymi. Następnie ręcznie napisany referat wysłali do Instytutu im. Puszkina w Moskwie. W wyniku tych eliminacji 127 uczestników z 34 krajów Ameryki, Azji i Europy dotarło do trzeciego etapu i finału odbywającego się w Moskwie.

Laureaci otrzymali indeksy na wyższe uczelnie.

Aleksandra Konieczna już jako gimnazjalista zafascynowała się językiem rosyjskim. Była laureatką wojewódzkiego konkursu języka rosyjskiego, organizowanego przez Kuratorium Oświaty. Ponadto zdobyła pierwsze miejsce w makroregionalnym konkursie języka rosyjskiego w Wisznicach, organizowanym przez UMCS w Lublinie. Jako licealistka uczy się języka rosyjskiego poza systemem szkolnym, a w drodze do perfekcyjnej znajomości języka rosyjskiego wspierają ją nauczyciele Maria Haciuk i Mariusz Adamiec oraz prof. Ludmiła Szypielewiecz z Uniwersytetu Warszawskiego.

– Jestem wdzięczna wszystkim, którzy mnie wspierali, wierzyli we mnie i przekazali mi wiedzę. Jestem dumna, że mogłam reprezentować Polskę – podkreśla laureatka.

źródło: Nowy Tydzień (gkj)

About TV Włodawa

28 odwiedzających teraz
0 gości, 28 bots, 0 członków
Cały czas: 479 o godz. 07-29-2015 12:09 am UTC
Najwięcej dzisiaj: 41 o godz. 01:43 am UTC
Ten miesiąc: 212 o godz. 08-04-2019 01:03 pm UTC
Ten rok: 398 o godz. 02-24-2019 11:41 am UTC