Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Home / Aktualności / Dni Dobrosąsiedztwa tracą sens?
edd-na-jed-copy-696x289

Dni Dobrosąsiedztwa tracą sens?

Wszystko wskazuje na to, że sztandarowa impreza gminy Wola Uhruska i powiatu włodawskiego, czyli Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa Zbereże – Adamczuki w tym roku będzie mocno okrojona. Wójt Jan Łukasik chce, by przejście było otwarte 3 dni, co – jego zdaniem – pozwoli zaoszczędzić. Innego zdania są Ukraińcy, którzy forsują imprezę 5-dniową.

Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa od wielu lat przyciągają do Zbereża (gm. Wola Uhruska) tysiące turystów. Ta sierpniowa impreza z roku na rok przybiera na popularności (granicę przekracza w tym czasie kilkadziesiąt tysięcy osób), ale wszystko, co dobre, ma swój kres. Wiele wskazuje bowiem na to, że w tym roku EDD nie potrwają pięć dni, jak w latach poprzednich, lecz zaledwie trzy. Chodzi przede wszystkim o pieniądze, bo organizatorzy, czyli gmina Wola Uhruska i powiat włodawski, budżet na ten cel mają podobny, jak w roku ubiegłym. – Od wielu lat zabiegamy o budowę stałej przeprawy w Zbereżu, a organizacja EDD jest tego wyrazem – mówi Jan Łukasik, wójt Woli Uhruskiej. – Niestety, rządzący pozostawali głusi na nasze starania. Teraz, gdy Ukraińcy zrezygnowali z chęci budowy odpowiedniej infrastruktury po swojej stronie rzeki, pałeczka jest w ręku naszego rządu. Decyzji jak na razie jednak nie ma, a widząc, że szanse na budowę stałego przejścia granicznego maleją, tracą też na znaczeniu EDD. Jesteśmy już po wstępnych rozmowach z Ukraińcami co do organizacji tegorocznej edycji imprezy i skłaniamy się ku temu, by most łączył brzegi Bugu tylko przez trzy dni. Dzięki temu znacznie zaoszczędzimy na obsłudze imprezy, bo koszt budowy samego mostu jest raczej stały i wynosi ok. 20 tys. zł – wyjaśnia wójt.
Ostateczny kształt imprezy nie jest jeszcze znany. Wiadomo, że starostwo wystąpiło do MON o zgodę na organizację tymczasowej przeprawy granicznej trwającej 5 dni. Te kwestie będą jeszcze uzgadniane. To tyle, jeżeli chodzi o stronę polską. Gorzej sytuacja wygląda na prawym brzegu Bugu. – Atak na polski konsulat w Łucku sprawił, że sytuacja polityczna na Ukrainie jest mocno napięta – mówi starosta, Andrzej Romańczuk. – Jesteśmy już po wstępnych rozmowach w sprawie organizacji EDD, ale szczegóły będą znane po świętach. Ukraińcy forsują, by impreza trwała pięć dni – od 11 do 15 sierpnia, ale ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły – dodaje starosta.

źródło: Nowy Tydzień (bm)

About TV Włodawa

16 odwiedzających teraz
1 gości, 15 bots, 0 członków
Cały czas: 479 o godz. 07-29-2015 12:09 am UTC
Najwięcej dzisiaj: 30 o godz. 03:38 pm UTC
Ten miesiąc: 44 o godz. 09-17-2020 04:11 pm UTC
Ten rok: 155 o godz. 05-08-2020 02:14 pm UTC