Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Home / Aktualności / Dali oddech szpitalowi
Szpital

Dali oddech szpitalowi

Radni powiatowi zgodzili się na kolejne poręczenie zamiany kredytu krótkoterminowego na długoterminowy dla włodawskiego szpitala. Przy okazji radni ponad godzinę dyskutowali o kondycji placówki oraz jej kłopotach, a nawet widmie likwidacji. 


Nadzwyczajna sesja w obecności 15 radnych (na wszystkich 17) rozpoczęta się od wniosku radnych opozycji, by… sesję zamienić w posiedzenie komisji. Obecny na sali p.o. dyrektora SPZOZ Andrzej Lis przekonał wszystkich, że to bez sensu, gdyż potrzebna jest decyzja. – Każdy dzień zwłoki to straty ponad tysiąca zi i jeśli dziś rada nie podejmie decyzji, to będzie już prosta droga do likwidacji tego zakładu. Tam skala zaniedbań i błędów jest tak ogromna, że trzeba działać natychmiast- mówił. Przekonał wszystkich. Radni ostatecznie niemal jednogłośnie podjęli decyzję o pomocy szpitalowi w formie poręczenia zamiany kredytu krótkoterminowego na długoterminowy w kwocie ponad 6 min zł (tzw. kredyt restrukturyzacyjny). Wcześniej jednak rozgorzała godzinna dyskusja na temat SPZOZ-u. – Szpital nie ma już wyjścia – mówił wicestarosta E. Łągwa. – A szpital zmarnowali Janusz Kloc ż dyrektorem Andrzejem Wiśniewskim w poprzedniej kadencji. Ale się tym nie usprawiedliwiamy, bo wszyscy też jesteśmy winni. Wystarczy jednak pamiętać, kiedy długi szpitala wzrosły z 8 min zł do 17. Odpowiedzialność za to, co się stało w szpitalu, będzie niedługo zweryfikowana przez mieszkańców – w najbliższych wyborach. Jeśli jednak dyrektor nie znajdzie zrozumienia wśród załogi, to tego szpitala nie będzie. 
E. Łągwa zaznaczył przy okazji, że darowizny są mocno niewykorzystywane w obecnej sytuacji szpitala. Z kolei radny Mirosław Konieczny chciał wiedzieć, kto tak naprawdę poniósł odpowiedzialność za obecną sytuację szpitala. 


- To jest chory system – od finansowania, przez zarządzanie po odpowiedzialność -mówił radny. 
Tadeusz Rudko stwierdził na to: -Mówi się o tym, że odpowiedzialność za szpital ponoszą radni, bo podnosili rękę za kolejnymi kredytami. A niby ci, którzy nie podnosili, są dziś bohaterami. A przecież każdy z nas chciał jak najlepiej dla szpitala. 
Starosta Wiesław Holaczuk stwierdził, że w znacznej mierze obecna sytuacja SPZOZ-u to efekt polityki państwa. 
- Pieniądze na jego funkcjonowanie daje bowiem nie powiat, ale państwo. My jednak ze swej strony podejmujemy wszelkie możliwe, ale i rozważne działania, by temu szpitalowi pomóc. Polityka państwa jednak się zmienia – często nieprzewidywalnie dla nas – i to powoduje, że działania, które pierwotnie miały sens, stawały się przyczyną strat. Jednak wiele zależy od dyrektora -obecnego czy też przyszłego. Za cel – jako

źródło Nowy Tydzień

 

About TV Włodawa

21 odwiedzających teraz
3 gości, 18 bots, 0 członków
Cały czas: 479 o godz. 07-29-2015 12:09 am UTC
Najwięcej dzisiaj: 25 o godz. 02:07 am UTC
Ten miesiąc: 56 o godz. 08-04-2022 03:45 pm UTC
Ten rok: 160 o godz. 07-07-2022 04:24 pm UTC