Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Home / Kultura / Sztuka / CO LUDZIE POWIEDZIELI – FINISAŻ
DSC_0184

CO LUDZIE POWIEDZIELI – FINISAŻ

Bardzo często mamy okazję spotykać się w naszej bibliotece podczas różnorakich wernisaży. Oglądaliśmy już wspólnie wspaniałe oleje i akwarele, niesamowite rysunki i zapierające dech fotografie. Były też rzeźba oraz rękodzieło.

 

Spotkanie, które mieliśmy okazję realizować w piątek 4 marca było wyjątkowe – był to bowiem pierwszy finisaż po modernizacji budynku, a drugi w całej historii biblioteki. Oprócz tego prezentowana wystawa nie tylko cieszyła nasz wzrok, ale działa na wszystkie inne zmysły. Przez pięć kolejnych dni odwiedzały nas grupy dzieci i młodzieży z okolicznych szkół, grup zainteresowań i ośrodków wsparcia. Goście wystawy mieli okazję dotykać, słuchać, a nawet smakować. Dzieci i seniorzy, młodzież i dorośli aktywnie poznawali historię ludzi zamieszkujących pogranicze.

DSC_0175 DSC_0176 DSC_0183 DSC_0184 DSC_0197 DSC_0204 DSC_0209 DSC_0215

Kolejne „przystanki” przybliżały wspomnienia, zwyczaje, sąsiadów, wielokulturowość… Na pewno nie było nudno. Dużym zainteresowaniem cieszyła się „fotobudka”, w której można było przywdziać stroje nawiązujące do dwudziestolecia międzywojennego. W innej części sali można było posmakować macy, czy rywalizować z kolegą w ulubionej grze naszych dziadków. Dowiedzieliśmy się także, skąd wzięło znaczenie różnych wyrazów, których używamy praktycznie każdego dnia.

Intensywnemu zwiedzaniu towarzyszyły warsztaty z członkiniami Stowarzyszenia Praktyków Kultury w Warszawie – Hanną Zielińską, Leną Rogowską i Martą Lewandowską. Można było powspominać, ale też podzielić się swoimi wrażeniami, czy nowymi doświadczeniami.

W trakcie finisażu opowiedziały one o swoich doświadczeniach w realizacji tego projektu, zachęcały do angażowania się w takie działania młodzież. Wspomniały też, gdzie ta wystawa była już prezentowana i w jakich miejscowościach jeszcze będzie można ją zobaczyć. Piątkowy wieczór był gratką dla wielbicieli historii i regionalistów. Jeszcze długo po zakończeniu spotkania można było usłyszeć refleksje wywołane zasłyszanymi historiami.

Serdecznie dziękujemy dziewczynom za zaangażowanie w spotkaniach z mieszkańcami Włodawy i okolic. Dziękujemy za wywołane uśmiech, ale też refleksję nad tym co minione. Cieszymy się, że mogliśmy gościć u siebie ten projekt i mamy nadzieję na kolejne spotkania z członkami Stowarzyszenia Praktyków Kultury w Warszawie – zapraszamy serdecznie!

źródło: Urszula Panasiuk

 

About TV Włodawa

27 odwiedzających teraz
4 gości, 23 bots, 0 członków
Cały czas: 479 o godz. 07-29-2015 12:09 am UTC
Najwięcej dzisiaj: 36 o godz. 12:17 am UTC
Ten miesiąc: 71 o godz. 09-06-2019 09:20 am UTC
Ten rok: 398 o godz. 02-24-2019 11:41 am UTC