Home / Aktualności / Chełm zbuduje dużą dzielnicę handlową
b_koszyk

Chełm zbuduje dużą dzielnicę handlową

17 hektarów – tak duża ma być dzielnica handlowa, którą chcą zbudować władze Chełma. Wszystko z myślą o Ukraińcach, którzy przyjeżdżają do Polski na zakupy.Chodzi o teren w rejonie ulic Okszowskiej i Alei Przyjaźni położony przy trasie prowadzącej do przejścia granicznego. Dziś są tu zarośla, pustostany i ruiny dawnej parowozowni.

W sumie to prawie 17 hektarów powierzchni. Kilkanaście znajdujących się tam działek łączyć ma sieć ulic oraz udrożniony odcinek ulicy Rejowieckiej biegnący wzdłuż wiaduktu na al. Przyjaźni.

– Powstaną tutaj duże obiekty przeznaczone pod handel. Obszar ten jest oddalony od osiedli mieszkaniowych, więc nie będzie miał bezpośredniego wpływu na lokalne sieci i przedsiębiorstwa handlowe – mówi Agata Fisz, prezydent Chełma.

Miasto liczy przy tym na spore zyski, głównie z handlu z Ukrainą. Skoncentrowane w jednym rejonie obiekty handlowe mają przyciągnąć klientów zza wschodniej granicy. Dodatkowym argumentem jest położenie Chełma w obszarze małego ruchu granicznego (30 kilometrów od granicy), a więc uproszczonych procedur wjazdu na teren Polski.

– W tym roku mieszkańcy Ukrainy zrobili w naszym województwie zakupy na kilkaset milionów złotych. Te pieniądze tworzą miejsca pracy. Dlatego powinniśmy przyciągać do nas jak najwięcej kupujących ze wschodu – dodaje prezydent Fisz.

Władze miasta liczą, że w nowym centrum handlu i usług powstać może kilkaset nowych miejsc pracy. Są już nawet pierwsi chętni do inwestowania w tym rejonie. M.in. firma, która planuje budowę oryginalnej stylizowanej na dawną lokomotywownię galerii handlowej.

Zanim jednak na miejscu pojawią się ekipy budowlane, chełmscy radni muszą zmienić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. – Wtedy znaczna część tego rejonu miasta zyska na atrakcyjności. Tym bardziej, że na obszarze kilkunastu hektarów może zostać dopuszczony handel na powierzchni powyżej 2000 mkw. – mówi Maria Talma dyrektor Wydziału Gospodarki Przestrzennej, Architektury i Budownictwa.
Obecnie trwają prace urbanistyczne, projekt będzie gotowy w najbliższych miesiącach.

zródło : Dziennik Wschodni

About TV Włodawa

Leave a Reply

Your email address will not be published.

12345

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

10 odwiedzających teraz
4 gości, 6 bots, 0 członków
Cały czas: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Najwięcej dzisiaj: 14 o godz. 12:13 am UTC
Ten miesiąc: 30 o godz. 05-20-2024 11:39 pm UTC
Ten rok: 303 o godz. 02-01-2024 08:55 pm UTC