Kierowników Zakładów Opieki Zdrowotnej uważa się za osoby sprawujące funkcję publiczną. Ustawa zakazuje im m.in. prowadzenia własnej działalności gospodarczej, zasiadania w zarządach spółek, radach nadzorczych, komisjach rewizyjnych. Parol złamał tę ustawę i przez pięć lat kierowania ZOZ-em w Woli Uhruskiej przyjmował pacjentów również w prywatnym gabinecie.
- Gdy 5 lat temu startowałem w konkursie na kierownika SP ZOZ nie wiedziałem czy wygram. Potem, gdy zostałem szefem jednostki nie wiedziałem, czy mogę dalej prowadzić prywatną praktykę, czy nie. Nie do końca byłem świadomy, że ustawa mi tego zabrania. Dopiero dwa tygodnie przed przyjściem panów z Centralnego Biura Antykorupcyjnego praktykę wyrejestrowałem. Okazuje się jednak, że było już za późno. Stwierdzono, że złamałem ustawę antykorupcyjną – wyjaśnia Czesław Parol.
Zbieg okoliczności, czy może kierownik ZOZ wiedział, że CBA interesuje się jego osobą? Sam zainteresowany zaprzecza jednak, jakoby miał takie informacje. Tymczasem CBA skierowało już do urzędu gminy wniosek o odwołanie go z funkcji kierowniczej w SP ZOZ. – Z przykrością to mówię, ale będziemy musieli wykonać polecenie Centralnego Biura Antykorupcyjnego i odwołać Czesława Parola z funkcji kierownika. Prowadził prywatną specjalistyczną praktykę lekarską i nie krył się z tym. Doszło więc do konfliktu interesów. My jednak nie mamy zastrzeżeń co do jego pracy. Skarg na jego osobę nie było. Współpraca między ośrodkiem a gminą dobrze się układała. Dlatego zaproponujemy mu funkcję pełniącego obowiązki kierownika w ZOZ. Liczymy, że przyjmie naszą propozycję, a później wystartuje w konkursie na to stanowisko – tłumaczy Jan Łukasik, wójt gminy Wola Uhruska.
Parol przyznaje, że jeśli intencje Łukasika są prawdziwe, to jego propozycję chętnie przyjmie. – Myślę, że dla Woli Uhruskiej zrobiłem wiele dobrego. Jeśli zdrowie mi pozwoli, a wójt nadal będzie chciał widzieć mnie, jako osobę zarządzającą zakładem, to nie odmówię – ucina.
Źródło: SUPER TYDZIEŃ