Home / Aktualności / Burmistrz zawiezie na rowerze
rower

Burmistrz zawiezie na rowerze

Wznowienie połączenia kolejowego między Chełmem a Włodawą okazało się strzałem w dziesiątkę. Ale mieszkańcy Włodawy pytają, jak mają dotrzeć na stację, która znajduje się w oddalonym o kilka kilometrów Orchówku. Burmistrz proponuje wypożyczyć rower – 4 zł za godzinę.

Dwa tygodnie temu uruchomiono połączenie kolejowe między Chełmem a Włodawą. A dokładniej Orchówkiem pod Włodawą, w którym jest ostatnia stacja. Na pierwszy weekendowy kurs przyszło kilkadziesiąt osób.

- Był taki tłum ludzi, że sprawdzałem, czy na szybach szynobusu nie ma przyklejonych sztucznych twarzy – śmieje się Tadeusz Sawicki, wójt Włodawy. – Połączenie okazało się strzałem w dziesiątkę. Jeśli kursy będą tak obłożone, to jest szansa, że wakacyjny szynobus będzie jeździł cały rok.

Z połączenia cieszą się wszyscy. Również mieszkańcy Włodawy. Ale ci pytają, jak mają dostać się na stację do Orchówka, która oddalona jest od miasta o kilka kilometrów? Jeden z naszych Czytelników, który wysłał nam list twierdzi, że lokalni przewoźnicy samochodowi nie są zainteresowani dowożeniem pasażerów, bo w ten sposób tracą klientów, których sami mogą zawieść do Chełma, Woli Uhruskiej i innych miejscowości.

- Kierownik naszego wydziału komunikacji rozmawiał z dyrektorem PKS, obiecano się rozeznać w możliwości uruchomienia linii – mówi Wiesław Holaczuk, starosta włodawski. – Weekend był naprawdę zachęcający, bo podróżnych było bardzo wielu.

Przewoźnicy liczą każdą złotówkę i kalkulują rentowność połączenia. Ale ludzie uważają, że o dowóz powinno zadbać miasto. Bo to mieszkańcy z Włodawy mają największy kłopot z dojechaniem do stacji.

- Nie możemy nikogo zmusić do uruchomienie połączenia z Orchówkiem – mówi Jerzy Wrzesień, burmistrz Włodawy. Wrzesień uważa, że odległość nie jest duża i proponuje, by mieszkańcy szli na piechotę albo pożyczyli rower w miejskiej Informacji Turystycznej. Zapomina dodać, że za godzinę wypożyczenia jednośladu trzeba zapłacić 4 zł (stawka za dzień to 24 a za dobę 30 zł). Nie ma też możliwości, by rower zostawić na stacji w Orchówku. Więc pasażerowie muszą go zabrać w podróż ze sobą, a zegar tyka. Oferta może jest i ciekawa, ale skierowana raczej do młodych, aktywnych mieszkańców. Co ze starszymi, którzy chcieliby odwiedzić znajomych, pojechać na grzyby? Co z rodzicami z dziećmi, którzy chcieliby skorzystać z połączenia?

- Jeśli zainteresowanie szynobusem będzie duże, to przewoźnicy szybko podstawią jakiś kurs – uważa burmistrz, ale można odnieść wrażenie, że nie bardzo mu na tym zależy. Urzędnicy z gminy i powiatu wytykają burmistrzowi, że nie dołożył się do szynobusu. A wszystkie samorządy, przez teren których biegnie linia, dokładają do niej po niecałe 5 tys zł.

- Linia nie leży terenie miasta i nie możemy podjąć uchwały o dofinansowaniu nie swojego zadania – tłumaczy teraz Wrzesień. Ale podobno podczas inauguracyjnego kursu burmistrz chwalił pomysł uruchomienia linii i osobiście zapewniał marszałka województwa, że się do niej dołoży.               

źródło : NOWY TYDZIEŃ 

About TV Włodawa

Leave a Reply

Your email address will not be published.

12345

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

11 odwiedzających teraz
3 gości, 8 bots, 0 członków
Cały czas: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Najwięcej dzisiaj: 24 o godz. 12:59 am UTC
Ten miesiąc: 303 o godz. 02-01-2024 08:55 pm UTC
Ten rok: 303 o godz. 02-01-2024 08:55 pm UTC