Home / Aktualności / Bohater z Włodawy patronem największego biegu pamięci w Polsce.
Zelazny_47

Bohater z Włodawy patronem największego biegu pamięci w Polsce.

Edward Taraszkiewicz „Żelazny” będzie bohaterem tematycznym Biegu Tropem Wilczym w 2016 r. Wizerunek jego znajdzie się na koszulkach zawodników biegnących w przyszłym roku.  Z pomysłem tym wystąpił Mariusz Zańko – radny Rady Powiatu we Włodawie. Ostateczna decyzja podjęta przez władzę Fundacji Wolność i Demokracja, głównego organizatora biegu zapadła w połowie października br. 

Jestem bardzo zadowolony i dumny z tego, iż Edward Taraszkiewicz „Żelazny”, legendarny bohater Polskiego Podziemia Niepodległościowego będzie patronem kolejnej edycji zawodów. W poprzednim roku w Biegu Tropem Wilczym startowało ponad 20 tysięcy biegaczy w 81 polskich miastach a także w Wilnie i Grodnie. IV edycja biegu zorganizowana zostanie w 150 miastach, dla 50 tysięcy zawodników. Będzie to doskonała forma upamiętnienia „Żelaznego”, który na ołtarzu niepodległości i wolności Polski złożył swoje młode życie. Będzie to również doskonała promocja Włodawy, wielu biegaczy bowiem dowie się, iż Żelazny urodził się i walczył w powiecie włodawskim. Informacja ta trafi do zawodników za pośrednictwem materiałów i gadżetów związanych z biegiem, do całej Polski zaś za pośrednictwem mediów relacjonujących te zawody. Chciałem wyrazić swoje podziękowanie Prezesowi Fundacji Michałowi Dworczykowi, iż zatwierdził pomysł z „Żelaznym”. – dodaje Mariusz Zańko. 

Ideą projektu biegowo–edukacyjnego „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat. Wydarzenie niesie silne przesłanie patriotyczne oraz może być ciekawe dla osób w każdym wieku. Zaangażowanie w projekt potwierdza, że idea i wartości, o które swoją walkę oparli Żołnierze Wyklęci są dzisiaj wciąż żywe i aktualne.

Rok temu na Lubelszczyźnie bieg był organizowany m.in. w Lublinie, Chełmie, Białej Podlaskiej, Kraśniku, Włodawie i Parczewie. Zawodnicy startowali na dystansach 1963 m, 5 i 10 km. W całej Polsce w przyszłym roku bieg zostanie zorganizowany 28 lutego, dwa dni przed Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 

Edward Taraszkiewicz „Żelazny” był jednym z najdłużej stawiających zbrojny opór dowódców antykomunistycznego podziemia niepodległościowego na Lubelszczyźnie. Wsławił się wieloma spektakularnymi akcjami przeciwko ludziom i instytucjom „władzy ludowej”.  Od czerwca 1945 r. był zastępcą dowódcy w oddziale partyzanckim swojego brata Leona Taraszkiewicza „Jastrzębia”, podległym komendantowi Obwodu WiN Włodawa. Po śmierci „Jastrzębia” w styczniu 1947 r. przejął komendę nad pozostałymi w konspiracji żołnierzami, nie ujawnił się podczas amnestii 1947 r. i walczył z komunistami do 6 października 1951 r., kiedy to poległ z bronią w ręku wraz ze swoim podkomendnym, podczas próby przebicia się przez pierścień kilkusetosobowej obławy UB-KBW  w miejscowości Zbereże nad Bugiem. Swoistym dopełnieniem elementarnej sprawiedliwości i oddaniem im hołdu było nadanie przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego,  postanowieniem z dnia 20 sierpnia 2009 r. „za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej”, pośmiertnie obu braciom – „Jastrzębiowi”  i „Żelaznemu” – Krzyży Wielkich Orderu Odrodzenia Polski – Polonia Restituta, jednego  z najwyższych polskich odznaczeń państwowych. 25 września 2010 r. w imieniu dowódców odebrała je ich siostra, Pani Rozalii Taraszkiewicz – Otta

źródło: Nowy Tydzień

About TV Włodawa

9 odwiedzających teraz
3 gości, 6 bots, 0 członków
Cały czas: 479 o godz. 07-29-2015 12:09 am UTC
Najwięcej dzisiaj: 20 o godz. 10:12 am UTC
Ten miesiąc: 31 o godz. 12-04-2022 10:03 pm UTC
Ten rok: 160 o godz. 07-07-2022 04:24 pm UTC