Home / Kultura / Sztuka / Górska nagrodzona przez Ministra
gorska

Górska nagrodzona przez Ministra

Pedagog Przedszkola Miejskiego nr 2 we Włodawie Bogusława Górska została uhonorowana nagrodą Ministra Edukacji Narodowej.
Odbierze ją podczas uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej dla rejonu chełmskiego, która w środę 16 października odbędzie się w Zespole Szkół w Żółtańcach.

Bogusława Górska pracuje w przedszkolu nr 2 jako pedagog i wicedyrektor od momentu jego powstania, czyli od 2009 roku. Przez ten czas inicjowała wiele cyklicznych imprez, m.in.: dni Pluszowego Misia i postaci bajkowych, festyny, propagujące aktywne spędzanie wolnego czasu, Międzyszkolne Prezentacje Recytatorskie, a także wiele innych projektów, promujących czytelnictwo i wzmacnianie więzi rodzinnych.

Dzięki jej zaangażowaniu w ubiegłym roku przedszkole zdobyło pierwsze miejsce w Międzyprzedszkolnym Konkursie na „Najładniejszy Kącik Jesienny”, a w kwietniu tego roku przygotowała dwie dziecięce grupy taneczne do Międzyprzedszkolnego Konkursu Tańca Współczesnego, w którym jej podopieczni zdobyli pierwsze miejsce i wyróżnienie.

Swoją szeroką wiedzę z zakresu profilaktyki, Bogusława Górska wykorzystuje w pracy z rodzinami patologicznymi i trudną młodzieżą. Przez wiele lat pełniła społeczne funkcje ławnika i kuratora Sądu Rejonowego we Włodawie. Od 1990 roku jest zaangażowana w działalność na rzecz rodzin niewydolnych wychowawczo. Koordynowała i organizowała konkursy oraz akcje profilaktyczne w ramach lokalnych i ogólnopolskich akcji „Włodawska Jesień Profilaktyczna”, „Żyć inaczej”, „Zachowaj Trzeźwy Umysł”, „Papierosom-Nie” czy młodzieżowy program „Żyć inaczej – żyć skuteczniej”. W latach 1999 – 2001 prowadziła zajęcia z trudną młodzieżą w klubie, działającym pod egidą Miejskiej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. W czerwcu 2012 roku realizowała społecznie własny program profilaktyczny „Tuż pod moim nosem”, połączony z czytaniem bajek psychoedukacyjnych w sali zabaw „Bajkolandia”. Podczas zajęć dla przedszkolaków z miasta i gminy Włodawa przekonywała dzieci, że nie wszyscy są tacy sami, że każdy na swój sposób jest wyjątkowy, mimo swojej odmienności lub niepełnosprawności. Zimą tego roku Bogusława Górska zorganizowała bezpłatne ferie w Miejskiej Bibliotece Publicznej pod hasłem „Bezpieczne Ferie z Koziołkiem Matołkiem”, a w kwietniu rozpoczęła realizację programu profilaktycznego „Odnaleźć swoje miejsce w rodzinie” wśród osadzonych zakładu karnego, którym pomaga budować właściwe relacje z ich dziećmi.

Od kilkunastu lat poświęca się też działalności charytatywnej na rzecz dzieci specjalnej troski, organizując dla nich bale, zabawy choinkowe i zbiórki. Efektywnie współpracuje z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, stowarzyszeniami na rzecz dzieci upośledzonych i Civitas Christiana. Jest również pomysłodawczynią, organizowanej od 10 lat, akcji „Złotówka na gwiazdkę” oraz innych zbiórek pieniężnych i materialnych, z których dochód jest przeznaczony, na przykład na przygotowanie paczek pod choinkę, wycieczki, turnusy rehabilitacyjne, a także zakup sprzętu rehabilitacyjnego i podręczników. Sama pozyskuje ofiarodawców i sponsorów. W 2012 roku zorganizowała i poprowadziła społecznie dla dzieci z miasta bezpłatne ferie zimowe w sali zabaw „Bajkolandia”, gdzie każdego dnia prowadziła inne zajęcia: taneczne, baletowe, czytelnicze, warsztaty plastyczne, muzyczne czy kulinarne. Z kolei w czasie wakacji zorganizowała akcję „Aktywne podwórko”. Zakupiła sprzęt sportowy i animacyjny, a także prowadziła zabawy dla dzieci na terenie własnego ogródka działkowego.

W grudniu ubiegłego roku za działalność charytatywną na rzecz dzieci Bogusława Górska została uhonorowana tytułem Wolontariusza Roku Lubelszczyzny. Od 10 lat jest lokalnym koordynatorem ogólnopolskiej kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”, promując w powiecie włodawskim ideę głośnego czytania najmłodszym, poprzez prowadzenie imprez czytelniczych, a także pomoc nauczycielom i bibliotekarzom w organizowaniu akcji czytelniczych. W sumie w latach 2003 – 2013 przeprowadziła ponad 200 takich imprez. Ponadto od 6 lat w czerwcu organizuje cykl imprez w ramach „Tygodnia czytania dzieciom”. Jest też pomysłodawczynią i organizatorką „Nocy z Andersenem”, która odbywa się od 8 lat.

Bogusława Górska stale współpracuje z Miejską Biblioteką Publiczną, czego efektem było m.in. drugie miejsce włodawskiej książnicy w województwie w czytelnictwie dzieci i młodzieży.

Za swój wkład w promowanie głośnego czytania dzieciom była kilkakrotnie nagradzana przez fundację ABCXXI, organizującą akcję „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Bogusława Górska prowadzi tę kampanię społecznie, jako osoba prywatna, będąc często sponsorem własnych działań. Za najlepiej przeprowadzoną w kraju akcję otrzymała trzy wyróżnienia specjalne, dwa medale, jedną statuetkę i trzy super statuetki.

Teraz jej działalność pedagogiczną i charytatywną docenił minister edukacji. Podczas środowej uroczystości Bogusława Górska będzie jedną z zaledwie trzech osób w rejonie chełmskim, wyróżnionych nagrodą resortową.

źródło: IAS

 

About TV Włodawa

16 odwiedzających teraz
0 gości, 16 bots, 0 członków
Cały czas: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Najwięcej dzisiaj: 24 o godz. 03:37 am UTC
Ten miesiąc: 44 o godz. 11-11-2023 01:08 pm UTC
Ten rok: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC