Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Home / Kultura / Sztuka / BIBLIOTEKA OTWARTA DLA WSZYSTKICH
DSC_0052

BIBLIOTEKA OTWARTA DLA WSZYSTKICH

Dni Otwarte Funduszy Europejskich to największa akcja promująca projekty dofinansowane ze środków unijnych w Polsce. Od 7 do 10 maja 2015 r. w całym kraju odbyły się setki imprez prezentujących tysiące pomysłów zrealizowanych dzięki Funduszom Europejskim. Mimo, że drzwi naszej biblioteki stoją otworem przed naszymi użytkownikami każdego dnia, my również postanowiliśmy przyłączyć się do akcji.

Włodawianie korzystać mogą z nowocześnie wyposażonych wnętrz biblioteki, dzięki projektowi realizowanemu przez gminę miejską „Poprawa dostępności do zasobów Miejskiej Biblioteki Publicznej dla mieszkańców Włodawy” na realizację którego środki pozyskano właśnie z UE.

DSC_0030 DSC_0036 DSC_0047 DSC_0052

29 maja 2014, czyli prawie rok temu, projekt ten zajął pierwsze miejsce w VII edycji konkursu „Polska Pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich” w kategorii: Miejsce przyjazne dzieciom.

W czwartek 7 maja postanowiliśmy pokazać mieszkańcom Włodawy kolejny projekt realizowany w dużej mierze właśnie dzięki funduszom europejskim. W mini sesji popularno-naukowej udział wzięli mieszkańcy miasta, osadzeni w Zakładzie Karnym we Włodawie oraz podopieczni Powiatowego Ośrodka Wsparcia „Przystań” we Włodawie.

Pani Halina Trzcińska Prezes Towarzystwa Popularyzacji Piękna Polesia w Kołaczach opowiedziała krótko o projekcie „Sieć współpracy organizacji pozarządowych pogranicza” w wyniku którego powstała m.in. poplenerowa wystawa „Cztery Pory Roku”. Wystawę tworzą liczne prace rzeźbiarskie, malarskie i fotograficzne, których niewielka część prezentowana była podczas spotkania w Sali Konferencyjnej MBP.

Podczas projekcji filmu „Sąsiedzi-Cztery Pory Roku” nasi goście dowiedzieli się w jaki sposób powstawały prace i jak wyglądała wymiana doświadczeń artystów z Polski i Ukrainy biorących udział w warsztatach.

Wspomniana wystawa nie jest jedynym owocem projektu. W jego wyniku powstały aż trzy publikacje. Pierwsza z nich to „Ginący świat tradycji, zwyczajów i obrzędów Polesia” autorstwa Marka Bema. Pozycja ta stanowi opis kultury ludowej regionu o której niestety powoli zapominamy. Druga to folder „Cudne Polesie” w którym zobaczyć można fotografie wykonane podczas jesiennego pleneru fotograficznego. Uczestnicy spotkania otrzymali po egzemplarzu obu wydawnictw. Ostatni tytuł to „Cmentarze po obu stronach Bugu” – zbiór artykułów dotyczących cmentarzy pogranicza.

Oprócz tradycyjnej wystawy, czytelnikom MBP przez cały dzień prezentowana była multimedialna ekspozycja „Polesie w garnku i na talerzu” pokazująca przepisy na tradycyjne poleskie potrawy. Wyświetlony został również film „Artyści Ludowi Polesia” z bohaterami którego – Czesławą Michańską i Sylwestrem Sową – porozmawiać można było osobiście podczas spotkania.

źródło: MBP Urszula Panasiuk

 

About TV Włodawa

11 odwiedzających teraz
2 gości, 9 bots, 0 członków
Cały czas: 479 o godz. 07-29-2015 12:09 am UTC
Najwięcej dzisiaj: 20 o godz. 01:35 am UTC
Ten miesiąc: 55 o godz. 08-03-2020 11:47 pm UTC
Ten rok: 155 o godz. 05-08-2020 02:14 pm UTC