Home / Aktualności / Będą pierwsze elektrownie słoneczne
solary

Będą pierwsze elektrownie słoneczne

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to prawdopodobnie za 2-3 lata na terenie gminy powstaną trzy elektrownie słoneczne. Będą to pierwsze w regionie fabryki przetwarzające energię słoneczną na prąd. Każda o powierzchni co najmniej jednego hektara. 

- Wnioski o wydanie warunków zabudowy pod elektrownie słoneczne złożyli w naszym samorządzie trzej przedsiębiorcy z terenu województwa lubelskiego. Czy dokumenty zostaną pozytywnie rozpatrzone? Zobaczymy. Na dzisiaj chyba nie ma przeciwwskazań do wydania stosownych opinii – mówi Andrzej Kratiuk, sekretarz gminy Włodawa. – Na pewno takim inwestycjom nie jesteśmy przeciwni. Po pierwsze dlatego, że nie stanowią one dla ludzi i środowiska żadnego zagrożenia, a po drugie, bo dzięki temu że powstaną na naszym terenie do budżetu trafiłyby spore sumy z tytułu podatku.

Przedsiębiorcy już szukają dogodnych lokalizacji. Najlepiej, żeby teren miał od 2 do nawet 20 ha, był płaski lub pochylony w kierunku południowym. Obowiązkowo przez taką działkę musi przebiegać również linia energetyczna z mocą 230 V.

- A to dlatego, żeby wytwarzana przez kolektory słoneczne moc, za pomocą specjalnego inwertera, mogła być przekazywana bezpośrednio do tej linii i sprzedawana do sieci energetycznej – tłumaczy sekretarz gminy. Przedsiębiorcy zainteresowani są inwestowaniem w elektrownie słoneczne, bo wkrótce urząd marszałkowski ma uruchomić nabór wniosków o dofinansowanie do ich budowy. Funduszy do rozdania jest podobno dwukrotnie więcej, niż pierwotnie zakładano. Zatem szanse na pozyskanie środków z Unii Europejskiej są bardzo duże.

Źródło: SUPER TYDZIEŃ

About TV Włodawa

Leave a Reply

Your email address will not be published.

12345

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

7 odwiedzających teraz
0 gości, 7 bots, 0 członków
Cały czas: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Najwięcej dzisiaj: 9 o godz. 01:08 am UTC
Ten miesiąc: 29 o godz. 05-01-2024 01:42 am UTC
Ten rok: 303 o godz. 02-01-2024 08:55 pm UTC