Home / Aktualności / Artysta z Włodawy w dziesiątce laureatów programu „1/1 Mistrz i Uczeń”
mateusz-baj

Artysta z Włodawy w dziesiątce laureatów programu „1/1 Mistrz i Uczeń”

Mateusz Baj, młody dziennikarz i fotograf z Polesia zakwalifikował się do dziesiątki uczestników programu „1/1 Mistrz i Uczeń”. Pod opieką swojego mentora, fotografa dokumentalisty – Tomasza Tomaszewskiego przygotuje wystawę zdjęć o mieszkańcach pogranicza. Efekty wspólnej pracy mistrza i ucznia będzie można zobaczyć zimą zarówno we Włodawie, jak i ukraińskim Szacku.

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych ‘ę’ oraz Fundacja LOTTO Milion Marzeń wyłoniły uczestników ogólnopolskiego programu mentoringowego „1/1 Mistrz i Uczeń”. Jednym z nich jest pochodzący z Włodawy dziennikarz i fotograf – Mateusz Baj. Do programu zgłosił się ze swoim autorskim pomysłem sfotografowania mieszkańców pogranicza polsko-białorusko-ukraińskiego. Poprzez zdjęcia chce przedstawić sąsiadów, których rozdzieliła II wojna światowa i ustanowione wówczas, sztuczne w odczuciach ludzi, granice.

Skąd taki pomysł? Od zawsze inspirowała mnie granica, a w zasadzie ludzie po jej drugiej stronie. Podczas spacerów nad Bugiem obserwowałem pograniczników, z okien szkolnej biblioteki patrzyłem na białoruskie ulice i zastanawiałem się, dlaczego ten tak bliski świat jest aż tak odległy – tłumaczy młody artysta. Opiekunem tego projektu jest doświadczony, uznany na świecie fotograf dokumentalista – Tomasz Tomaszewski. Dla mnie fotografia to niezwykłe narzędzie, wehikuł do poznawania świata, nabycia doświadczenia, z którego ostatecznie może wynikać mądrość. Wszystko, czym się od początku zajmowałem, miało swoją poważną motywację. I projekt Mateusza również taką motywację ma – mówi Tomasz Tomaszewski, którego zdjęcia publikowane były zarówno w najważniejszych pismach polskich jak i w największych magazynach zagranicznych, między innymi: Stern, Paris Match, GEO, New York Times, Time, Fortune, Vogue, Die Zeit, Elle.

„1/1 Mistrz i Uczeń” to spotkanie dziesięciu młodych artystów i animatorów kultury z różnych zakątków Polski z dziesięcioma uznanymi twórcami. Jest to dla nich szansa na stworzenie projektu artystycznego lub społeczno-kulturalnego pod okiem mistrza. Każdy z uczestników projektu dostaje wsparcie swojego mentora, coachów i trenerów oraz 6 tysięcy złotych na realizację swojego pomysłu. Duety same określają sobie harmonogram prac, jednak muszą zakończyć projekty do lutego 2014. Wiosną tego roku zostanie wydana pamiątkowa publikacja podsumowująca wszystkie dziesięć realizacji. Program „1/1 Mistrz i Uczeń” Towarzystwa Inicjatyw Twórczych ‘ę’ realizowany jest we współpracy z Fundacją LOTTO Milion Marzeń oraz finansowany ze środków Fundacji LOTTO Milion Marzeń.

Więcej o projekcie „1/1 Mistrz i Uczeń” oraz informacje o wszystkich uczestnikach i mentorach można znaleźć na stronach: www.1na1.e.org.pl oraz www.fundacjalotto.pl.

About TV Włodawa

11 odwiedzających teraz
2 gości, 9 bots, 0 członków
Cały czas: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Najwięcej dzisiaj: 24 o godz. 12:59 am UTC
Ten miesiąc: 303 o godz. 02-01-2024 08:55 pm UTC
Ten rok: 303 o godz. 02-01-2024 08:55 pm UTC