Home / Aktualności / Archeolodzy szukają miejsca pod muzeum
sobi

Archeolodzy szukają miejsca pod muzeum

Należący do tzw. Komitetu Sterującego Holandia i Izrael chcą, aby nowoczesne muzeum w Sobiborze stanęło w samym centrum dawnego obozu zagłady. Archeolodzy natomiast proponują zupełnie inną lokalizację. 

To był prawdopodobnie już ostatni etap badań archeologicznych na terenie byłego obozu zagłady w Sobiborze. Miał na celu znalezienie właściwego miejsca, w którym mogłoby stanąć nowoczesne europejskie muzeum upamiętniające wszystkich, którzy tam zginęli. – Jesteśmy tutaj od 19 lipca. Badania już w zasadzie zakończyliśmy. Teraz wszystko musimy udokumentować – mówi Wojciech Mazurek, archeolog.

Mazurek nie jest jednak przekonany, czy muzeum rzeczywiście powinno stanąć w miejscu, które do badań wskazały mu Holandia i Izrael. – Pomysł jest trochę kontrowersyjny, bo tam, gdzie planuje się budynek muzealny, kiedyś zlokalizowany był obóz numer II. Jest to niemalże centrum obozu. Podczas wykopalisk i badań znajdujemy tu różne przedmioty, a nawet szczątki ludzkich kości. To miejsce powinno się upamiętnić inaczej, a pod muzeum poszukać nowej lokalizacji. Błędem byłoby stawianie takiego budynku w środku obozu – mówi Mazurek – Tutejsze nadleśnictwo nieopodal ma plac, którego nie użytkuje. Jest duży i doskonale nadawałby się do wykorzystania pod taką budowlę. Wiem jednak, że mogą być problemy z przejęciem gruntu, bo nadleśnictwo za darmo też nie chce go przekazać. Mam nadzieję, że Holandia i Izrael zaakceptują tę propozycję i dojdą do porozumienia z nadleśnictwem – dodaje.

Muzeum miało być gotowe i oddane do użytku w październiku przyszłego roku, ale wszystko wskazuje na to, że nie będzie. Nie powstał jeszcze nawet projekt budynku.

Źródło: SUPER TYDZIEŃ

About TV Włodawa

Leave a Reply

Your email address will not be published.

12345

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

18 odwiedzających teraz
0 gości, 18 bots, 0 członków
Cały czas: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Najwięcej dzisiaj: 33 o godz. 12:07 am UTC
Ten miesiąc: 55 o godz. 09-13-2023 10:04 am UTC
Ten rok: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC