Home / Kultura / Sztuka / Angielski dla seniorów
emeryci-angielski-a

Angielski dla seniorów

Starsi mieszkańcy Włodawy lubią zaskakiwać swoją aktywnością. W ostatnich miesiącach uczyli się obsługi komputera i zarządzania finansami, a teraz rozpoczynają naukę języków obcych.Na spotkanie organizacyjne, które w czwartek 3 października odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej, przyszło o połowę więcej chętnych niż się spodziewali organizatorzy. 

Mieszkańcy Włodawy w wieku co najmniej 50 lat wykazują się nadzwyczajną aktywnością od kilku miesięcy. W czerwcu biblioteka zorganizowała dla nich kurs komputerowy, podczas którego uczyli się m.in. jak racjonalnie gospodarować budżetem domowym, jak przez internet założyć konto bankowe, jak wybrać najkorzystniejszą kartę, lokatę czy kredyt, albo polisę ubezpieczeniową. Po zakończeniu szkolenia okazało się, że jego uczestnicy nie zamierzają na tym poprzestać i postanowili utworzyć Klub „emeryt.pl”. Od kilku tygodni spotykają się w bibliotece, by dowiedzieć się więcej na temat korzystania z internetu, wymienić swoje doświadczeń związane z obsługą komputera i elektronicznych narzędzi finansowych, a także podyskutować o nowinkach technicznych i ciekawych pozycjach dostępnych w bibliotece.

Kolejną inicjatywą jest kurs języka angielskiego, który był przygotowywany dla dwóch 10-osobowych grup. – Okazało się jednak, że mamy zapisanych ponad 30 osób, ale to żaden kłopot i nikt nie odejdzie z kwitkiem – zapowiada jedna z opiekunek grupy, kierownik Działu Udostępniania Zbiorów i Informacji MBP we Włodawie Małgorzata Zińczuk. Część z tych osób w szkole uczyła się języka angielskiego, ale chce przypomnieć sobie tę wiedzę. Dla innych będą to pierwsze takie zajęcia językowe. Wszyscy podkreślają, że chcą skorzystać z nowej propozycji biblioteki przede wszystkim z powodów praktycznych. – Podczas dzisiejszego spotkania nie ukrywali, że chcą na przykład podczas wycieczek zagranicznych umieć zachować się na lotnisku czy w restauracji, odwiedzać swoje rodziny w Wielkiej Brytanii i innych częściach świata, a także lepiej radzić sobie z komunikatami, które często pojawiają się na ekranach ich komputerów właśnie po angielsku – dodaje Małgorzata Zińczuk. Wśród zainteresowanych kursem językowych są przedstawiciele różnych zawodów, w tym na przykład byłe księgowe czy nauczyciele, ale nie tylko członkowie klubu. Dołączyli do nich m.in. przedstawiciele Dyskusyjnego Klubu Książki i Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a także osoby, które po raz pierwszy odwiedziły włodawską książnicę i od razu zadeklarowały, że będą korzystać także z innych propozycji placówki.

Zajęcia poprowadzi Elżbieta Rabczewska z Zakładu Karnego we Włodawie, z którym miejska biblioteka współpracuje od wielu miesięcy. Na podstawie porozumienia, które obydwie strony podpisały w ubiegłym roku, skazani pomagali bibliotekarzom w przenosinach do i z gimnazjum, gdzie placówka miała swoją tymczasową siedzibę podczas rozbudowy biblioteki, a także korzystają z jej pomieszczeń podczas zajęć terapeutycznych. Z kolei pracownicy biblioteki pomagali w porządkowaniu zbiorów, znajdujących się w bibliotece zakładu karnego i innych inicjatywach. Zajęcia prowadzone przez lektorkę, która jest w zakładzie wychowawcą do spraw kulturalno-oświatowych, będą kolejnym wspólnym przedsięwzięciem.

Każda z grup językowych będzie się spotykać raz w tygodniu we wtorki i czwartki. Kurs potrwa do połowy grudnia i zakończy się egzaminem.

(fot. MBP we Włodawie) źródło IAS

About TV Włodawa

20 odwiedzających teraz
3 gości, 17 bots, 0 członków
Cały czas: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Najwięcej dzisiaj: 22 o godz. 12:33 am UTC
Ten miesiąc: 28 o godz. 02-02-2023 08:59 am UTC
Ten rok: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC